Referát: Johanka z Arku

19. ledna 2012 v 20:38 | Ywen |  Jednorázovky
Tenhle článek je v jednorázovkách, protože je to v podstatě můj výtvor
Na zítřek máme referát a mě by zajímalo, jestli je dost srozumitelný a tak, jestli v něm není moc chyb, jak gramatických tak historických, prostě mi to co nejvíc zkritizujte, což určitě nebude problém :D
PS: když mi hlava už moc nebrala, něco jsem okopírovala. Asi jeden odstavec.

Johanka z Arku zvaná též panna orleánská se narodila 6. ledna roku 1412 ve vesnici Domrémy. Její rodná víska se nacházela na jihu Francie, v té době okupované vojsky anglického krále Jindřicha VI.. Již od svých čtrnácti let dívka slýchávala hlasy svatých, které ji vzpouzely k tomu, aby opět vzchopila francouzské vojáky, které mezitím drtila anglická vojska uprostřed stoleté války. S boží milostí se z prostinké venkovské dívenky stala sjednotitelka Francie.
Anglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. podepsali smlouvu, že francouzskou korunu získá anglický panovnický rod Lancasterů. Tím byly zrušeny dědické nároky dauphina Karla (šlechtický titul pro nejstaršího prince, dědice trůnu). Po smrti Karla VI. se dědicem stal anglický princ a Dauphin Karel se vzdal. Tehdy se zrodil široký lidový odpor proti anglickým okupantům.
V roce 1429 se Johanka vydala s drobným doprovodem ke Karlu VII. do Chinonu, kterého svou upřímností a přímostí nakonec přesvědčila o tom, že ona je ta vyvolená, která vrátí zemi svobodu. Po několika týdnech dostala malé vojsko a na svou korouhev si nechala vyšít květ lilie a slova Jesus Maria. Třikrát varovala anglická vojska, že pokud se nevzdají a neodejdou v míru, začnou se Francouzi bránit. Jejím výstrahám se ale angličané vysmály a tak po dvou měsících Johanka z Arku osvobodila první město Orleans, dále se vrhla na města Jargeau a nakonec k tehdy hlavnímu městu Meungu. Pro Johanku to byl obrovský úspěch, když vrátila Francii její hlavní město a dala jí krále, kterého doprovázela na cestu do Remeše, kde byl korunován na Karla VII.
Čím více ale Johanka získávala na slávě, tím víc neoblíbeným se stával král, což pro něj nebylo zrovna prospěšné a tak Johance svěřoval čím dál menší zato nebezpečnější úkoly. Na podzim 1429 zaútočily její oddíly na Paříž, bez královy podpory však neměly šanci a tak o pár měsíců později byla - patrně zradou - Johanka zajata Burgunďany, kteří byli spojenci Anglie.
Kouzlo Johanky však nepřestávalo na lid působit, takže se Angličané rozhodli jednou provždy s dívkou skoncovat. Zajatkyni koupili za 10 000 liber a odvlekli ji před anglický soud, který měl prokázat její spojení s ďáblem. V předem rozhodnutém procesu, který řídil francouzský biskup, byla odsouzena jako čarodějka a kacířka. Dne 30. května 1431 byla devatenáctiletá Jana na malém náměstíčku upálena.
Když si Karel VII. zajistil vládu nad Francií, požádal o obnovení církevního procesu a prohlásil Johanku za oběť justičního omylu. Roku 1909 byla blahoslavená a roku 1920 svatořečená.

Abyste věděli, já jsem do Johanky blázen a tak 95% toho, co je tady, jsem včetně letopočtů věděla :D. Jsme na sebe hrdá aspoň za tohle.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama